Individuální projekty Hradec Králové Individuální projekty Pardubice podporují nás podpořte nás

Podrobnosti
aktuality

24. 09. 2021

Týdny pro duševní zdraví zdraví jsou v plném produ. V rámci jejich programu představilo své prostory i nově zrekonstruované Centrum duševního zdraví v Pardubicích. Sledujte i další akce TDZ. 

 


V rámci festivalu Týdny pro duševní zdraví mohli zájemci nahlédnout do nově zrekonstruovaného Centra duševního zdraví organizace Péče o duševní zdraví v pardubických Polabinách. Při této příležitosti ředitel Petr Hejzlar spolu s radním Pardubického kraje Pavlem Šotolou přestřihli stuhu jako symbol otevření centra po rekonstrukci.

Služba Centra duševního zdraví (CDZ) v Pardubicích funguje od července 2019, kdy v organizaci Péče o duševní zdraví rozšířila stávající službu sociální rehabilitace, a lidem s vážným duševním onemocněním jako je schizofrenie, bipolární porucha či deprese, organizace začala poskytovat nejen sociální, ale i zdravotní služby.

CDZ je flexibilní, individualizovaná služba, která lidem s duševním onemocněním pomáhá žít smysluplný život, udržovat dobrý zdravotní stav a tím se vyhýbat psychiatrickým hospitalizacím. Cílem CDZ je poskytovat služby v přirozeném prostředí klienta, například přímo u něj doma. Služby jsou určeny jak lidem, kteří potřebují podporu dlouhodobou, tak osobám v krizových situacích s akutními psychickými obtížemi či s rizikem rozvoje duševního onemocnění.

Komplexní sociálně zdravotní pomoc může CDZ klientům zajistit díky týmu složenému ze sociálních pracovníků, zdravotních sester, psychiatra, psychologa a peer konzultanta neboli člověka s vlastní zkušeností s nemocí. CDZ funguje jako mezičlánek mezi ambulantními službami a hospitalizací v psychiatrických zařízeních. „Nabízíme intenzivnější péči než ambulance a snažíme se tak předcházet nutnosti hospitalizace či ve spolupráci s psychiatrickými nemocnicemi napomáháme ke zkracování hospitalizací. Zároveň se snažíme o integraci dlouhodobě hospitalizovaných do běžného života,“ říká psychiatr CDZ a ředitel Péče o duševní zdraví Petr Hejzlar.

Na pardubické centrum se mohou obrátit sami pacienti, jejich příbuzní, ale také lékaři, zástupci obcí nebo IZS. Kontaktovat pracovníky mohou na čísle 777 454 573 či mohou přijít v kontaktní den, kterým je pondělí, na adresu Bělehradská 389.

„Do budoucna by Centrum duševního zdraví mělo být v každém okrese. V současné době provozuje Péče o duševním zdraví centrum v Pardubicích a Chrudimi. Oblastní charita Polička připravuje vznik centra ve Svitavách, a tak zbývá vyřešit ještě Orlicko,“ konstatoval radní pro sociální péči a neziskový sektor Pavel Šotola. Ten před několika lety inicioval vznik komise rady kraje pro koordinaci služeb v oblasti duševního zdraví.

 

Další akce Týdnů duševního zdraví sledujte na http://www.pdz.cz/tydny-pro-dusevni-zdravi.html  a facebooku https://www.facebook.com/Tydny.pro.dusevni.zdravi

 

Naše
pobočky

Péče o duševní
zdraví, z. s.

Bělehradská 389
530 09 Pardubice

T: +420 466 400 116
E: info@pdz.cz
IC: 64 24 22 18

AKTUALITY

13. 10. 2021

Donátoři v Burze filantropie na Orlickoústecku podpořili náš projekt Sestra v akci částkou 75.000,- Kč. 

číst více

06. 10. 2021

Od 4. do 8. října běží akce Týdnů pro duševní v Hradci Králové. Srdečně Vás na ně zveme.

číst více

24. 09. 2021

Týdny pro duševní zdraví zdraví jsou v plném produ. V rámci jejich programu představilo své prostory i nově zrekonstruované Centrum duševního zdraví v Pardubicích. Sledujte i další akce TDZ. 

číst více

zobrazit starší novinky