Individuální projekty Hradec Králové Individuální projekty Pardubice podporují nás podpořte nás

Podrobnosti
aktuality

06. 05. 2021

Příběh z naší praxe - TĚŽKÝ ROK

Paní Klára prožila těžký rok. Řeknete si – asi jako každý. Ano, je pravda, že uplynulý rok byl nějakým způsobem obtížný pro každého.

Paní Klára žije v domově pro seniory. S naší službou spolupracuje už několik let. Jejím hnacím motorem je, že může z Domova vycházet a vyjíždět ven – na procházku do vesnice popovídat se sousedy, do lázní, do lesa, ale třeba taky za rodinou a na kluby. A o tuto možnost přišla.
V Domově se střídala období tvrdého lock downu se zmírněním opatření – ven ano, ale s následnou několikadenní karanténou na pokoji. Klářin suterénní pokoj má rozměry o něco větší ptačí klícky – postel, umyvadlo, noční stolek, židle a krabice s věcmi všude i pod postelí. Karanténu by v něm chtěl trávit málokdo.
S letním uvolněním se nám podařilo za paní Klárou opakovaně vyjet a „vytáhnout“ ji ven. Někdy to bylo možné jen na zahradu, jindy jsme měli povolený les a někdy i přespolní výlet. Sváteční událostí se staly i doprovody k lékařům, i když ne všechna vyšetření byla příjemná, Klára to neřešila, hlavní bylo, že mohla ven do města, mezi lidi…
A na podzim zase lock down. Zařízením se prohnala vlna epidemie. Přes veškerou snahu a obrovské nasazení personálu se z Domova stalo smutné místo. Život v izolaci na pokoji. Obavy, co bude. Kdy, jestli a jak to skončí. Jediným rozptýlením byli hasiči ve "skafandrech". Veselí mimozemšťani.
Pravidelně jsme si s Klárou telefonovali. Psali pohledy. Poslali malou pozornost k Vánocům. S neposlušným mobilem pomáhal ošetřovatel nebo sestřičky. Paní Klára nám často sdělovala, kdo další z nejbližších sousedů zemřel. Někdy měla strach. Někdy plakala, že už to nevydrží. Ven to nešlo. Ani za Klárou dovnitř. Příbuzní si ji k sobě vzít nemohli. Na návštěvu během roku nejezdili. Tak aspoň ten telefon od rodiny. Občas.
Několikrát jsme řešili možnost hospitalizace jako východisko z depresí a krizí, doprovázeli na akutní kontroly k ambulantní psychiatričce.
Ale paní KLÁRA TO USTÁLA! A zvládá dál! Určitě díky personálu Domova, paní doktorce, možná i s naším přispěním, ale hlavně díky sobě.
Letos oslavila 10. výročí bez hospitalizace na psychiatrii!
Vážená Kláro, vážně smekáme!

Naše
pobočky

Péče o duševní
zdraví, z. s.

Bělehradská 389
530 09 Pardubice

T: +420 466 400 116
E: info@pdz.cz
IC: 64 24 22 18

AKTUALITY

11. 06. 2021

Víte, že i nákupem zmrzliny lze podpořit dobrou věc? - Nově v našem pobočném spolku Výměník.

číst více

07. 06. 2021

Do Center duševního zdraví hledáme nové kolegy zdravotníky - psychiatry, klinické psychology a zdravotní (psychiatrické) sestry. 

číst více

03. 06. 2021

Skupinové aktivity na střediscích se již naplno rozběhly. V Chrudimi nově spustili trénink kognitivních funkcí.

číst více

zobrazit starší novinky